DOŻYNKI GMINNE 2019 W ZAKRZEWIE

1 września 2019 r. w gminie Zakrzew odbyły się Dożynki Gminne. W ich trakcie rolnicy dziękowali
za tegoroczne plony, a tłumnie zgromadzona publiczność miała możliwość skorzystania z ciekawych atrakcji przewidzianych na ten dzień. Obchody Dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w koście
pw. Jana Chrzciciela w Zakrzewie z udziałem przedstawicieli samorządu Gminy oraz zaproszonych Gości.

W trakcie Eucharystii zgromadzeni podziękowali Stwórcy za tegoroczne zbiory i kolejny rok owocnej pracy. Po zakończonej uroczystości w świątyni drogą w kierunku szkoły ruszył barwny dożynkowy korowód złożony m.in. ze Starostów Dożynek, delegacji sołectw, Pocztów sztandarowych oraz mieszkańców naszej Gminy. Rolę Starostów w tym roku pełnili: Jolanta i Sebastian Pysiak z Golędzina.

Uroczystości obrzędowe święta plonów rozpoczęły się na boisku szkolnym przy Publicznej Szkole
w Zakrzewie od wspólnego odśpiewania  hymnu państwowego oraz uczczenia minutą ciszy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej . Następnie głos zabrał gospodarz dożynek, Wójt Gminy Zakrzew, który powitał wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych Gości.

Włodarz dziękując rolnikom za ich trud i wysiłek, podkreślił rolę i znaczenie pracy rolnika. Wspomniał także, jak trudny był to rok gospodarczy i jakim utrudnieniem była i nadal jest susza. Niemniej Włodarz Gminy wyraził ogromną wdzięczność za pracę na roli i chleb, który dzięki temu wysiłkowi wszyscy możemy spożywać.

Bochny chleba upieczone z tegorocznych zbiorów, jako wymowny symbol Dożynek, na ręce Wójta złożyli Starostowie dożynek. Gospodarze Święta Dożynkowego, jak każe tradycja otrzymanym chlebem podzielili się ze wszystkimi  zebranymi .

Wójt Gminy wraz z Krzysztofem Murawskim kierownikiem Delegatury Urzędu Wojewódzkiego  odznaczyli medalami „Zasłużony dla rolnictwa” rolników z naszej gminy Sebastiana Pysiaka z Golędzina,
Mieczysława Chudzińskiego z Golędzina oraz Sylwestra Odziemka z Cerekwi

Następnie przyszedł czas na dobrą zabawę, o co zadbali prezentujący się na scenie artyści. Wśród twórców, które umilały zebranym świętowanie znalazły się m.in. nasze lokalne  Zespoły Ludowe  „Zakrzewiaki”, „Kalina” , Lilia” oraz zaproszony Zespół Ludowy Skaryszewiacy. 

Jednym z istotnych punktów programu tegorocznych dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec. W wyniku prac Komisja składająca się z przedstawicieli Rady Gminy ogłosiła wyniki oraz nagrodzili następujące sołectwa: I miejsce Gulinek, II miejsce Zatopolice i III miejsce Jaszowice Kolonia.

Wspaniałym akcentem tegorocznych obchodów święta plonów był regionalny pokaz koni poprowadzony przez dyrektora Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni Oddziału w Radomiu pana Jacka Hebdę. Mogliśmy podziwiać różne rasy koni z terenu gminy Zakrzew. Pokaz cieszył się dużą popularnością.

Największą liczbę publiczności zgromadziły gwiazdy uroczystości dożynkowych był Zespół
„Jagoda i Brylant” oraz Zespół „PLAYBOYS”. Szczególnie ostatnia formacja zrobiła wielką furorę i  wzbudziła duży aplauz wśród widowni.

Obchodom tegorocznych dożynek towarzyszyło również wiele innych atrakcji, jak m.in.: wystawa maszyn rolniczych, wystawa zabytkowych samochodów, zamki dmuchane dla dzieci, stoiska KRUS, WFOŚiGW, Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie oraz Zespołu Ludowego „Zakrzewiaki”. Nowo powstałe Koła Gospodyń Wiejskich: Zdziechowianki, LuxBabki, Super Babki oraz koło z Jaszowic Kolonii,  zachwycały nas przepysznymi potrawami.

Święto dożynkowe zakończyło się zabawą taneczną, podczas której mieszkańcy do późnych godzin nocnych bawili się przy muzyce DJ „Anki”. Organizatorzy pragną złożyć serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznego święta plonów: Dożynek Gminnych 2019 w Zakrzewie. Dziękujemy.

Więcej zdjęć na Facebooku gminy.