Dożynki gminne 2021 w Zakrzewie

W dniu 5 września w Gminie Zakrzew świętowaliśmy Dożynki, czyli tradycyjne polskie święto dziękczynienia za plony. O godz. 11.00 uroczystej mszy św. z błogosławieństwem wieńców, przewodniczył proboszcz parafii Zakrzew ks. Ireneusz Kosiecki, który w homilii dziękował  rolnikom za ich trud i plony oraz podkreślał ważność chrześcijańskiej tradycji. Starostami tegorocznych Dożynek byli Państwo Marzena i Sylwester Dudelowie z Zatopolic.

Po uroczystej liturgii zaproszeni goście udali się barwnym dożynkowym korowodem na boisko przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zakrzewie, gdzie odbyła się druga część Dożynek. Pochód inicjowali Starostowie oraz delegacje niosące wykonane własnoręcznie wieńce dożynkowe. Oryginalne dzieło sołectwa Zakrzew, z dumą dzierżone przez sołtysa z rodziną przedstawiało Jezusa w łodzi.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu Gminy, zaproszeni goście m.in. posłowie ziemi radomskiej Anna Kwiecień  i Marek Suski oraz senator Wojciech Skurkiewicz, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, starosta radomski Waldemar Trelka, szef radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Murawski, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy gminy.

Po wspólnym odśpiewaniu hymny państwowego, Wójt Gminy Zakrzew  przywitał zgromadzonych i wręczył wspólnie z Anną Kwiecień i Arturem Standowiczem medal „Zasłużony dla rolnictwa” Sylwestrowi Dudeli  z Zatopolic. Starostowie Dożynek – Państwo Dudelowie przekazali chleb – symbol ciężkiej pracy rolnika, Wójtowi Gminy Zakrzew – Panu Leszkowi Margasowi. Gospodarz Dożynek, podkreślając wartość polskiej tradycji, podzielił chleb wśród zebranych.

Ważną częścią uroczystości był koncert pieśni ludowych, w których udział wzięły kapele Lilia, Jana Wochniaka, Foktów z Ostrołęki, Piotra Bińkowskiego, Rodzinna Kapela Tarnowskich oraz Zespół Kalina działający przy Domu Ludowym w Zakrzewskiej Woli, będący gospodarzem tej części imprezy. Śpiewacy zaprezentowali piękne ludowe utwory, przy których wspaniale bawiła się publiczność. Zwłaszcza starsi uczestnicy imprezy z wigorem skoczyli w tany na zbitym z desek parkiecie, wspominając zabawy i wesela sprzed lat.

Z nie mniejszym entuzjazmem przyjęli goście zawody w przeciąganiu liny, w których herosi ze Zdziechowa pokonali ochroniarzy, zdobywając ufundowane przez organizatorów atrakcyjne nagrody.

Wspaniale zaprezentowały się nasze koła gospodyń wiejskich. Urocze Zdziechowianki w białych bluzkach z tradycyjnym haftem częstowały pierogami, grochówką oraz przepysznym ciastem. Kobietki z koła z Marianowic i Zakrzewskiej Woli, przepasane błękitnymi chustami, z uśmiechem proponowały uczestnikom swoje lokalne wyroby. Superbabki z Jaszowic w fartuchach z ludowym wzorem, zapraszały gości do spróbowania ich przysmaków. Koło z Jaszowic–Kolonii zaprezentowało degustację wybornych nalewek. Dużym zaangażowaniem wykazały się LuxBabki, które przygotowały oryginalną dekorację z płodów ziemi. Stroną organizacyjną zajęły się jednostki OSP z terenu gminy. Strażacy przygotowali parkingi, które ku naszej radości okazały się za małe, gdyż goście dopisali ponad oczekiwania. Druhowie dbali także o bezpieczeństwo podczas imprezy.

Swoje stoiska zaprezentowały instytucje – KRUS, ARiMR, Krawczyk oraz Urząd Gminy, przy którego stanowisku mieszkańcy mogli dokonać spisu powszechnego, a następnie poczęstować się słodkim upominkiem z rąk najmłodszych przedstawicieli Urzędu. Wśród stoisk wyróżniała się prezentacja dzieł wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia „Do Celu”, które przygotowuje się do prowadzenia w naszej gminie warsztatów terapii zajęciowej.

Ważnym elementem imprezy był punkt szczepień, w którym każda chętna osoba mogła skorzystać z tej procedury medycznej i zaszczepić się przeciw Covid-19 jednorazową szczepionką Jonson&Jonson. W ten sposób grono zaszczepionych powiększyło się o niemalże 30 osób.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. Najmłodsi mogli wyszaleć się na dmuchanych zjeżdżalniach oraz pojeździć elektrycznymi samochodzikami. Mogli również spróbować waty cukrowej we wszystkich kolorach tęczy oraz skorzystać z zaplatania warkoczyków.

Największą atrakcją okazał się występ gwiazd wieczoru – zespołów Top Girls, Andre oraz Pięknych i Młodych. Koncert zgromadził tłum spragnionych zabawy, którzy do późnych godzin wieczornych tańczyli śpiewając o „Ale, Ale, Aleksandrze” i tej, która „(…) jest taka cudowna”.

Po zejściu ze sceny zespołów, nagrodzonych gromkimi brawami, zabawa się jednak nie skończyła. Goście bawili się dalej przy muzyce serwowanej przez DJ Ankę.

Dożynki 2021, na które przyszło nam czekać dwa lata, były wspaniałym czasem pokazującym, że razem możemy wszystko. Do zobaczenia za rok!

Obszerniejsza fotorelacja z dożynek na naszym facebooku.