DOŻYNKI GMINNE 2023 W ZAKRZEWIE

W dniu 3 września w Gminie Zakrzew świętowaliśmy Dożynki, czyli tradycyjne polskie święto dziękczynienia za plony. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz. 11:00  Mszą Świętą, której przewodniczył proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie ks. Ireneusz Kosecki. Symbolem Dożynek był upieczony z tegorocznych zbóż bochen chleba, a także przepiękne wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców sołectw Natalin i Podlesie Mleczkowskie oraz Cerekiew. Ceremonię Mszy Św. ubogacili śpiewacy z zespołu ludowego Kalina z Marianowic. Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Dorota i Mieczysław Chudzińscy.

Część chlebowa uroczystości odbyła się na terenie boiska szkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zakrzewie. W uroczystości uczestniczyło wielu zaproszonych gości, poczty sztandarowe z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz mieszkańcy gminy. Piękne dekoracje dożynkowe wykonali pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzewie.

Następnie w części artystycznej odbył się przegląd  kapel ludowych takich jak: Zespół Ludowy Kalina, Kapela Piotra Bińkowskiego, Kapela Od Połańca. Muzycy zaprezentowali utwory ludowe, przy których wspaniale bawiła się szczególnie starsza część publiczności,  oddając się tańcom i pląsom na przygotowanych dla uczestników dechach.

Podczas uroczystości można było skosztować wspaniałych przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy, które zachwycały również swoimi kolorowymi dekoracjami. Swoje lokalne wyroby zaprezentowały KGW Milowianki z Milejowic, KGW Zdziechowianki z Cerekwi, LuXbabki z Zakrzewa Kolonii i Natalina, Super Babki z Jaszowic, KGW z Jaszowic Kolonii oraz KGW z Zakrzewskiej Woli i Marianowic. W tym roku dzięki Kołu Rybaczek można było również skosztować wędzonej rybki, m.in. karpia, leszcza i węgorza. Natomiast dla smakoszy kiełbasek i wyrobów mięsnych z grilla czekało stoisko Krawczyk z Mleczkowa.

Swoje stoiska wystawowe zaprezentowały również Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, KRUS, ODR i Gminny Klub Sportowy Wulkan Zakrzew. Dla chętnych przygotowano liczne konkursy, ulotki i gadżety.

Dla zainteresowanych sprawdzeniem kondycji swojego organizmu czekało stoisko, na którym można było wykonać bezpłatny pomiar ciśnienia.

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach Dożynek. Czekało na nich wiele atrakcji m.in. dmuchane zjeżdżalnie, wesołe miasteczko i program animacyjny.

Z pewnością ogromną atrakcją dla uczestników okazała się możliwość przelotów helikopterem i okazja do podziwiania z góry panoramy gminy Zakrzew.

 Najważniejszą atrakcją bez wątpienia okazały koncerty gwiazd. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Łobuzy, Defis, Pleyboys. Koncertom gwiazd towarzyszyła wspaniała atmosfera tłumnie zgromadzonej publiczności a wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zakończenie imprezy uświetnił pokaz sztucznych ogni.

Dziękujemy za współpracę i zaangażowanie w przygotowanie oraz przebieg uroczystości Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzewie Pani Beacie Słowik wraz z pracownikami, proboszczowi Parafii Zakrzew ks. Ireneuszowi Koseckiemu za przewodniczenie uroczystej Mszy Św., druhom z jednostek OSP oraz policjantom z KP w Zakrzewie za dbanie o bezpieczeństwo podczas imprezy oraz wszystkim innym osobom, które swoim zaangażowaniem przyczyniły się do tego, by tegoroczne dożynki były wyjątkowo udane.