Ogłoszenie o zmianie przepisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza

Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie obecnym w dymie benzo(a)piranem może okazać się zabójcze, ponieważ przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza wprowadzono uchwałę  antysmogową i wszyscy mieszkańcy Mazowsza są zobowiązani  do przestrzegania jej postanowień od 11 listopada 2017r.

Smog stale nie daje za wygraną. Od 2018 Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał ponad 270 powiadomień o wystąpieniu dni smogowych oraz ryzyku ich wystąpienia. Dlatego uchwała antysmogowa została znowelizowana .Nowe przepisy weszły w życie 14 maja 2022r.

Jakie zmiany nas czekają?

Na terenie całego województwa mazowieckiego nowo budowane budynki, jeżeli będą w zasięgu sieci ciepłowniczej i będzie ich podłączenie do niej ,nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi (np. węglem, drewnem czy pelletem). Przepis będzie dotyczył nowych budynków , dla których wystąpienie z wnioskiem  pozwolenie na budowę lub zgłoszenie nastąpi po 1 stycznia 2023.

Pomoc finansowa

Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku można otrzymać  dofinansowanie z krajowego programu Czyste Powietrze. Program Czyste powietrze oferuje dotacje do 69 000zł.Poziom dofinansowania uzależniony jest  od dochodów wnioskodawcy oraz wybranego źródła ciepła i wynosi od 30 do 90% inwestycji. W ramach Programu możliwe jest uzyskanie dotacji do wymiany pozaklasowych kotłów i pieców na węgiel, pellet i drewno na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych.

W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii(gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe itd.)drastycznie wzrosły, inwestycja w ocieplenie budynku oraz wymianę źródła ciepła na nowoczesne urządzenie, zużywające mniej paliwa, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.

Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!

WARTO WIEDZIEĆ

Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie kontrolowane. Użytkowanie niedozwolonych urządzeń grzewczych i niedozwolonego opału może zostać ukarane mandatem do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna to nawet 5 000 zł.!